První zásadou je pečlivě číst pozvánku. Dodržujte bonton a postupujte podle etikety, kde zpravidla bývá uvedeno, jaký typ společenského oděvu zvolit. Pokud máte pochybnosti, raději si ověřte předem, co je vhodné. Není totiž většího trapasu, než když na firemní setkání zaměstnanců ve volném stylu přijdete ve smokingu, zatímco se ostatní baví na váš účet v riflích a kraťasech. Anebo naopak.
tenisky novomanželů

Malá večerní toaleta

Někdo se v těch společenských oděvech vlastně ani nevyzná. Pamatujte tedy, že na běžný ples, ať už vesnický, nebo stylový, ženy vystačí s úzkými plesovými šaty na ramínkách bez rukávů, s délkou těsně pod kolena. Ty lze doplnit v zimních měsících krátkým kabátkem do pasu, anebo dlouhým až k okraji šatů. Nikoliv delším, ani kratším. Pamatujte, že na ples se hodí pouze lodičky s uzavřenou špičkou s úzkým podpatkem a pochopitelně silonové punčochy, nejlépe v tělové barvě. Malá kabelka nebo psaníčko v černé barvě na sevřené, komorní akce. Barevné kabelky na všechny ostatní typy plesů.
nevěsta u zábradlí

Velká večerní

Jejím cílem je zdůraznit ženské půvaby a zároveň podtrhnout eleganci a noblesu. To se daří pouze s velkou večerní toaletou , kdy je žena po mužově boku výrazným klenotem. Délka šatů obvykle až ke špičkám bot a hluboký výstřih. Šaty bez rukávů doplní vhodné rukavičky ve shodné barvě.
Namísto klasické kabelky je vhodné pouze decentní psaníčko a pozor na šperky, aby ladily a nebyly příliš dominantní. Střevíce na vysokém podpatku mohou být s otevřenou nebo uzavřenou špičkou, opět sladěné k barvě šatů. A samozřejmě silonové punčochy v tělové barvě, bosé nohy jsou na takové společenské akci nevhodné.
společenský oblek muže

Muži

Muž je vždy pomyslně v pozadí své partnerky a přizpůsobuje se podle stylu předepsaného bontonem. Jeho oděv musí s partnerkou barevně ladit. Co to pro muže znamená? Oblek z jednoho typu materiálu, jednobarevná košile s dlouhým rukávem (nikoliv s krátkým) bez proužků a vzorů, kravata nebo motýlek rovněž jednobarevné. Toto vše obvykle muži zvládnou levou zadní, ovšem klasickým úskalím jsou ponožky. Ty by měly být ideálně tmavě modré, nikoliv černé, ani bílé, nebo jinak barevné. Ovšem kdo chce být středem pozornosti, a potrpí si na výstřední recesi, ať vyzkouší úspěch s dětskými froté podkolenkami s krtečkem.
Nic nezkazíte doplňky, které podtrhnou slavnostní tón celé akce, tedy kapesníček do klopy, elegantní manžetové knoflíky a vesta. A pokud je nutný smoking, k němu patří pouze motýlek. Hodí se k němu i hedvábný pás, černé hedvábné ponožky, lakýrky se šněrováním, vesta, a vše zdůrazníte bílými rukavicemi, nebo dokonce stylovým kloboukem.

Posted in: Nezařazené.
Back to Top