Lidé milují pohyb. Může se to zdát nadnesené, ale i ten nejlínější pecivál s oblibou sleduje pohyb alespoň na televizní obrazovce. Nejde totiž o to, „co se pohybuje“, ale „že se to pohybuje“. Přiznejme si, že nás vzrušuje už pouhý pohled z kabiny letadla na krajinu pod námi, že rádi sledujeme horská úbočí, stromy a keře z plující lodi, že s oblibou vyhlédneme z okénka jedoucího auta nebo vlaku a kocháme se tím, co se kolem nás relativně pohybuje a neustále mění.

zámek ledeč nad sázavou

Posázavský pacifik

Nemusíte být zrovna sportovními nadšenci, abyste se dokázali radovat z pohybu, i když k té radosti navíc přispívají uvolněné hormony štěstí – endorfiny, ale užít si pěkných výhledů na pohybující se krajinu lze i z vlaku. Máme pro vás tip na jednu z nejkrásnějších a nejpůsobivějších železničních tratí ve střední Evropě. Byla vybudována podél řeky Sázavy a můžete na ní strávit část své dovolené, anebo alespoň jeden z volných víkendů.
koleje u nádraží

Naše putování začíná v Davli, případně ve Vrané nad Vltavou. Odtud se trať klikatí podél řeky v sousedství velmi působivého úseku peřejí mezi obcemi Krhanice a Píkovice a vláček projíždí mimo jiné i po jednom z nejstarších a nemohutnějších kamenných viaduktů v Evropě s názvem Žampach. V Čerčanech pak přesednete do spoje, který směřuje do Světlé nad Sázavou, a na dalších několik hodin máte o zábavu postaráno. Doporučujeme zaujmout místo ve směru jízdy vlaku po pravé straně a u okna, abyste mohli pohodlně sledovat tu krásu pod sebou. Zamíříte proti proudu řeky Sázavy, budete míjet Hvězdonice, Rataje nad Sázavou, Kácov, Ledeč nad Sázavou, peřeje Stvořidla, a budete si připadat podobně jako vodáci, kteří po řece plují opačným směrem.
řeka Sázava

Česká Kanada

Specifický název této oblasti České republiky již sám o sobě prozradí, že půjde o jakýsi náznak divočiny, s níž byste se setkali v zámoří. Jak silný náznak to je, dokáže posoudit jen ten, kdo do těchto míst někdy zavítal. Není to ani hustě obydlené, ani příliš známé místo na jihu Čech, které tvoří rozhraní mezi Třeboňskou pánví a Českomoravskou vrchovinou. Co vás však na první pohled zaujme, je krajinná rozmanitost. Střídají se tu louky, husté lesy, rybníky, říčky a potoky, a pokud byste rádi bez námahy chtěli objevit tajemství těchto končin, zakupte si jízdenku z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Usadíte se do velmi zvláštních sedadel ve vagónu úzkorozchodné železniční trati, vydáte se doslova do lůna přírody a necháte za sebou městský smog a stresující shon. Některé speciální jízdy jsou označeny jako nostalgické, kdy jsou vagóny taženy parní lokomotivou, což je zejména pro děti velmi lákavým dobrodružstvím.

Posted in: Nezařazené.
Back to Top