O matematice se říká, že jde o exaktní vědu, ve které se vlastně nedá nic zmanipulovat. Konkrétní čísla vždy znamenají to, co znamenají, a nelze si nalhávat, že je třeba milion a deset totéž.

Ovšem zatímco je tomu v ryzí matematice tak, dá se v oblasti politiky a dalších oborů s čísly různě pohrávat, a to tak, že to nakonec třeba vyzní i docela jinak, než jakou je skutečnost.

Vezměme si třeba současnou (nebo snad v době, kdy budete číst tyto řádky, už bývalou?) vládu. Jak všichni dobře víme, nadělala tato v poslední době stamiliardové státní dluhy. To je nezpochybnitelný fakt, stejně jako to, že citelně vzrostl i podíl každého z nás na tomto dluhu, tedy to, co má každý z nás zaplatit, aby se státní finance dostaly opět aspoň na nulu. A nedá se tedy zpochybnit, že šlo o prachmizerné hospodaření, pokud to lze vlastně ještě vůbec za hospodaření považovat.

obrázek trezoru

Ovšem přesto se to této vládě zpochybňovat daří. Stačí si tu trochu pohrát s čísly a rázem se dozvídáme, že je právě tato vláda po ekonomické stránce ta nejlepší za hodně dlouhou dobu.

Jak je to možné? Jednoduše. Vláda sice nadělala dluhy, z jakých se jen tak nevzpamatujeme, jenže ony peníze rozdala ‚potřebným‘, kteří je začali logicky utrácet. Jednak proto, že k tomu peníze jsou, jednak v obavách z inflace, jež je rovněž matematicky nesporným faktem. Tím našlo víc lidí práci, tím se víc obchoduje, a tedy vzrostl i náš hrubý domácí produkt. A právě v tom je onen populistický zakopaný pes. Vláda nás sice zadlužila, jenže v poměru k současnému hrubému domácímu produktu je tento dluh menší než za časů zodpovědnějších vlád jiné orientace.

truhla mincí

A tak víme, kolik naše vláda v posledních letech prošustrovala. Víme, čím se při tom ohání, víme, za kolik jsme ‚bojovali‘? nebankovni-hypoteky-cz.cz. Proti koronaviru, proti problémům souvisejícím s různými omezeními a podobně? Víme. Ale měli bychom vědět ještě jedno. Že matematika je neúprosná. A navzdory tomu, jak skvěle se po ekonomické stránce tato vláda hodnotí, je jisté, že se pravý stav věcí ukáže, až začneme splácet. Protože to, kolik dlužíme, už se okecat nedá.

Back to Top