Pískovec patří k měkčím horninám, které se snadno opracovávají kovovými nástroji, proto se s ním můžete setkat třeba u uměleckých výtvorů nebo stavebních prvků uměleckého rázu. Pískovec Ocra https://www.stoneexpert.cz/kamenna-dlazba-vnitrni-piskovec-ocra/ byl již před staletími oblíbeným materiálem pro stavbu honosných sídel, neboť vyniká svou nádhernou kresbou a teplým barevným vzezřením.

pískovec v přírodě

Kam se pískovec hodí

Interiér – chcete-li s ním pracovat uvnitř domu, pak byste jej měli využít tam, kde nebude příliš obrušován mechanickou erozí. Velmi dobře snáší přímý tlak, ale posouvání předmětů po povrchu může spustit erozivní proces. Je však nesmírně dekorativní, takže se může hodit např. jako obkladový materiál pro bazény, vířivky, relaxační a meditační kouty, pro okenní parapety či vnitřní dlažby.

stavba z pískovce

Venkovní terasy – venku na terase mu to bude slušet asi nejvíc. Balkon, pergola, altán, přístřešek jako součást zimní zahrady – to vše jsou místa, kde bude vytvářet mnohdy až luxusní dojem. Pískovec Ocra dobře odolá běžným povětrnostním vlivům a venku si snadno poradí s deštěm, sněhem i mrazem nebo letním sluncem.

Chodníčky na okrasné zahradě – jako pochozí materiál pro dlažby je pískovec vhodný zejména na zahradách, kde se po něm pouze našlapuje, a kde není vystaven nadměrnému smykovému tření. Na chodníčcích krásně vynikne jeho reliéf a barevné schéma, nádherně kontrastuje se svěží zelení krátce posečeného trávníku a s okrasnými keři či jehličnany nebo kvetoucími rostlinami. Navíc působí přirozeně, nenásilně, tedy nikoli drsně a tvrdě, jak tomu může být např. u žuly nebo břidlice.

Projděte se po kamenech naboso – zvláště pro pískovec platí, že svádí k bosonohé chůzi, která je zdravá pro krevní oběh a práci vnitřních orgánů a rovněž i pro podporu psychiky. Chůze po vyhřátých kamenech zahání deprese a úzkosti a je jedním z nejúčinnějších antistresů.

Back to Top