Ať už se chytáte na velký úklid, nebo chcete svoji domácnost nebo kancelář uvézt jen do lehce obyvatelného stavu, jako alternativu k agresivním chemickým prostředkům můžete použít šetrné přírodní přípravky, např. černé mýdlo, sodu, nebo ocet. Pokud se obáváte, že “babské rady” jsou pro vás příliš složité a jejich pochopení a realizace je pro vás těžší, než-li samotný úklid, vsaďte na osvědčené přípravky z vaší drogerie.

čistič

Jak na podlahy


Ať už použijete jakýkoli prostředek, při samotném úklidu se vyplatí dodržovat několik základních pravidel. Pokud máte parketovou podlahu, čistěte ji velmi opatrně. Velké množství vody by totiž mohlo parkety poškodit a ty by se mohly zkroutit. Proto je lepší je spíše zametat a vysávat. Pokud jsou opravdu hodně špinavé a koště, nebo vysavač jim nepomohou, pak můžete parketovou podlahu po vyluxování vytřít důkladně vyždímaným hadrem s malým množstvím čistícího prostředku. Je to šetrnější a lépe se tak vyhnete šmouhám. Dlaždicové podlahy se naopak musí vytírat často, předejdete tak později těžko odstranitelným usazeninám.

vysavač

A co hladké plochy?


Hladkých povrchů a ploch na skříních a komodách se v každém bytě a pokoji najde opravdu hodně. Při velkém úklidu z nich všechno odkliďte a otřete vlhkým hadříkem. Nezapomeňte na police, dveře a madla ledniček, noční, psací i jídelní stoly, skříně, ale i telefony. Protože se těchto povrchů dotýká hodně lidí, je vhodné použít čističe s dezinfekční složkou. Protože hygienické přípravky čističů obsahují různé chemické látky, doporučuje se po jejich použití přejet plochy hadříkem navlhčeným pouze vodou, což platí především pro dětský pokoj.

Jdeme na okna a zrcadla


Na okna se vrhněte určitě až nakonec, protože pak už nebude hrozit, že se na nich zbytečně usadí prach z úklidu. Větší nečistoty před samotným čistěním oken odstraňte jemným smetáčkem a rámy ošetřete univerzálním přípravkem a až budete u skel, nezapomeňte zároveň vyčistit všechna skla v bytě. Se správně zvoleným přípravkem se nemusíte obávat šmouh. Nezapomeňte, že okna nemáte čistit, když na ně právě svítí slunce. To totiž rychle vysouší vodu a na skle pak zanechává šmouhy z čističe.

mop

A co koupelna?


Až budete uklízet koupelnu, čistit umyvadla, vanu, nebo sprchu, zvolte šetrné biologické čističe. A v tomto případě můžete vsadit i na osvědčené, čistě přírodní prostředky. Citron a ocet přestavují šetrnou alternativu k čistícím prostředkům obsahujícím chlor. Navíc vám poskytnou prakticky stejnou službu. Při úklidu nezapomeňte na všechny odtoky. Armatury otřete vlhkým hadrem s přídavkem čistícího prostředku a ihned je vyleštěte. Předejdete tak vzniku šmouh a skvrn od zaschlých kapek.

Dekorace a nádobí


Na předměty ze skla a umělé hmoty můžeme použít běžný přípravek na mytí nádobí. Rozhodně se ale zase vyplatí nevybírat ty nejlevnější, ale v nabídce drogerií si vybrat nějaký ekologický šetrný prostředek. Pokud vlastníte mosazné nebo měděné nádobí, kupte si speciální čistič, které předchází vzniku skvrn a navrací daným věcem lesk a krásu.

Inspirace:
• Univerzální čistič YOU – čistí a dezinfikuje všechny povrchy ve vaší domácnosti do zářivého lesku. Má 100% rostlině a biologicky odbouratelné složení
• Čistič FROSCH EKO s odmašťujícím účinkem alkoholu odstraní špínu z vašich oken a zároveň je zanechá zářivě čistá a beze šmouh
• Čistič koupelen DENKMIT okamžitě odstraňuje vápenaté usazeniny a zbytky mýdla z van, sprch, umyvadel, obkladů i vodovodních baterií. Je vhodný pro citlivé povrchy z akrylátu nebo plastu.
• Tekutý prostředek ECOVER na mytí a odmašťování nádobí s vůní granátového jablka a limetky na čistě rostlinné a minerální bázi. Je vhodný i pro citlivou pokožku.

Posted in: Nezařazené.
Back to Top