Betonové ploty jsou vhodnou alternativou zděných materiálů vzhledem k jejich základním vlastnostem. Nevyžadují zdlouhavé přípravné práce ohledně základové desky, jde o systém suchého zdění bez lepidel a malty, který připomíná stavebnici, výstavba je poměrně rychlá a jde o materiál s velmi dlouhou životností.

kamenná zídka

Velmi často se oplocení z betonu doplňuje dřevem, někdy se předsazuje živým plotem. Betonové desky mohou být jednostranné či oboustranné podle toho, kde chcete mít viditelný povrchový dekor. Jak je to s jeho údržbou v průběhu roků až desítek let?

betonový plot

Jak se udržuje betonový plot

Penetrace – penetrování betonových plotů není kvůli prodloužení životnosti nutné, ovšem pokud chcete zajistit lepší ochranu před usazováním prachu, je možné dodatečně povrch penetrovat. Provádí se to zejména tam, kde vám záleží na vzhledu oplocení, a kde beton přichází do častého kontaktu s nečistotami, např. v blízkosti frekventovaných silnic nebo průmyslových objektů.

Barva – betonové odlitky jsou vytvořeny tak, aby byly stálobarevné po dobu desítek let. Barva ovšem může po delší době vlivem UV záření blednout nebo měnit odstín, anebo se vám jednoduše již stávající barevný profil přestane líbit a rádi byste jej vyměnili za jiný. Tehdy může přijít na řadu fasádní barva. Ta na betonový povrch přilne bez problémů, na předchozí penetrační nátěr. Fasádních barev se prodávají desítky druhů a stovky odstínů, není tedy problém sáhnout po tom, co vás nejvíce oslovuje.

Prach a nánosy lišejníků – prachové částice, lišejníky a mech, zemina a další nečistoty mohou na povrchu desek či sloupků ulpívat již po několika měsících či letech, snadno se jich však zbavíte tlakovým čističem nebo vodou z hadice a mechanickým čištěním smetákem či kartáčem. Tato údržba je nenáročná a nijak nepoškozuje svou erozí povrch betonu.

Back to Top