Řada lidí dnes touží po bydlení, které souzní s přírodou. My se podíváme, jak se bydlí mladé rodině v roubeném domě. Jak moc praktické nebo naopak nepraktické takové bydlení je?
Kromě bezesporu poutavého vzhledu roubené stavby nás zajímá, co vedlo mladé lidi k tomu, že se vzdali zrekonstruovaného městského bytu v paneláku a nastěhovali se do malého dřevěného domečku na vsi.
kaktusy u dřezu
Začátek
„Byla to láska na první pohled, hledali jsme dům ke koupi v klidnější části města, podmínkou byla menší zahrada a limitem byl samozřejmě náš příjem“, říká s úsměvem mladá žena. „V hledáčku se nám objevil inzerát o prodeji relativně nově postavené roubenky a tak jsme se ocitli o 20km dál, než byl původní záměr. Ani na chvilku jsme nelitovali.“
Domek ale nevypadá moc velký a já se dozvídám, že obývací pokoj s kuchyní a jídelnou dohromady má pouhých 20 m². Zdá se mi to dost málo i na bezdětný pár, natož pak pro 5člennou rodinu se psem. „Ano, není to největší, ale až zůstaneme za pár let sami dva, ještě se tu budeme hledat,“ odvětí mladý muž.
A mě nezbývá než souhlasit, když vidím zařízení hlavní světnice. Místnost působí útulně a teple.
Staré je dobré
„Bydlení v roubeném domě má tu výhodu, že opravdu nemusíte kupovat zařízení nové, stačí hezké staré a nejlépe masivní,“ ukazuje žena na krásné těžké masivní židle, které objevila s manželem v bazaru. Stejně tak krásnou starou dřevěnou vitrínu, která stojí vedle rádoby gauče. Ten je počinem pána domu. „Vyrobil jsem takovou vyvýšenou dvojpostel z palet, pohledové strany jsem vyřešil palubkami a nám to vyřešilo velkou starost o vhodný prostor na ležení u televize. Chtěli jsme novou sedačku, ale když se nám líbila vzhledově, neměla dostatečnou kapacitu pro pět lidí. Když byla dostatečně velká, tak pro změnu nevkusně a nevhodně zasahovala do prostoru naší denní místnosti.“ Nejde si nevšimnout také skvěle řešené knihovny pod stropem. Kromě obýváku s kuchyní se v přízemí najde poměrně velká koupelna, záchod, malá pracovna a v chodbě velké a krásné dřevěné schodiště. V tak malém prostoru nakonec nacházím vše potřebné pro život mladé rodiny s dětmi a musím uznat, že jím tu blízkost trochu závidím. Po menší inspekci v patře domu zjišťuji, že každé dítko má svůj malý pokojíček, manželé svoji ložnici a k dispozici je také druhé sociální zařízení.
strom u chalupy
Není všechno růžové
Projdeme se i po zahradě, vypijeme kávu za domem, kde má rodina nově zřízené posezení, prý jediný „hotový“ kout zahrady. „Jako denní uživatelé dřevěného bydlení na slunečném místě se zatím potýkáme pouze s jedním nešvarem. Tím je teplo v letním období. Místnosti jsou rychle vyhřáté, což je skvělá přednost v zimním období, ale v létě je tu někdy na padnutí. Souvisí s tím i teplý sklep, který je umístěn pod sednicí. To je věc, na kterou by si budoucí majitelé měli dát pozor.
V závěru manželé shrnují, že bydlení v roubence je pohádkové nejen pro dospělé, ale uvědomují si to i děti. Vytvořit útulné a láskyplné bydlení, jde v takové chaloupce mnohem snáz.

Back to Top