Koupě nemovitosti je určitě zásadním krokem v životě nejen vašem, ale pokud máte rodinu nebo se ji chystáte založit, tak i v životě jejím. Navíc se jedná o finančně nákladnou investici. Proto je dobré brát v potaz i to, co vám v první chvíli nemusí přijít až tak důležité.

vlastnictví nemovitosti

Dvakrát měř a jednou řež

Rozhodně se nevyplácí věc zbytečně uspěchat, pár týdnů čekání na víc už vás určitě nezabije. Nekupujte hned první dům, který se vám bude zdát tím pravým, nenechte se ovlivnit prvním dojmem, dejte šanci i jiným, srovnávejte, prohlížejte. Můžete jít do výběru sami, ale rada odborníka, v tomto případě realitního makléře, určitě stojí za úvahu, pokud máte někoho takového mezi svými známými či blízkými, pak je to pro vás velké plus.

Mějte přehled o tom, za kolik se nemovitost podobného typu prodává, ujasněte si místo, kde chcete žít, sousedy, obchod s potravinami, předškolní zařízení, dostupnost městské hromadné dopravy apod. Dobrým krokem je také zadat si v realitní kanceláři konkrétní požadavek a oni se vám pak sami pokusí najít dům, který by vašim představám odpovídal a který byste v jejich nabídce třeba ani nenašli.

V případě starší stavby počítejte s tím, že k nákladům za samotnou koupi přibydou i náklady za opravy či rekonstrukci. A to se týká hlavně střechy, rozvodů, izolace apod. Vybavení a vnitřní úpravy jsou až další položkou, se kterou by bylo nutno počítat i u stavby nové.
nový dům

Ověřte si pravost nabývacího titulu, abyste měli jistotu, že kupujete od stoprocentního vlastníka a dále, zda není nemovitost zatížena, např. exekucí nebo jiným zástavním právem. Na škodu nebude ani zjistit, kdo je vlastníkem příjezdové komunikace, vyhnete se tak do budoucna případným komplikacím a problémům. Pokud nejste zdatní ve stavebním oboru, je dobré přizvat si na prohlídku někoho, kdo tomuto oboru rozumí a dokáže se na dům dívat i jinýma, zkušenýma očima.

Back to Top