Vám řádově čtyřicátníkům a mladším to možná bude připadat hodně zvláštní nebo i přímo nepředstavitelné, ale skutečnost je prostě skutečnost. A ta je taková, že byly doby, kdy jsme v naší zemi vůbec neměli nejen počítače, ale ani internet. Skutečně, je tomu tak. Sám ještě dobře pamatuji doby, kdy jsme o internetu neměli ani tušení, stejně jako o mnohých dalších výdobytcích a technických vymoženostech.

Myslete si o mně, co chcete, ale je zkrátka skutečnost, že jsem v takové době žil. I když už možná vůbec nechápete, jak se v podobných poměrech žít dalo. Protože lze vůbec existovat bez toho, co je nám lidem internetem poskytováno?

internetový obchod

Ano, je to možné. A pokud vám to připadá podivné, je to vlastně jenom proto, že jste (totiž jsme) zpohodlněli, zlenivěli a necháváme se hýčkat něčím stále dokonalejším, takže nám to zdánlivě obyčejné přestává stačit.

Jak se lidé dozvídali o tom, co se ve světě děje, když tu nebylo internetové zpravodajství? Jednoduše – z televize a novin, případně rozhlasu a dalších periodik.

Jak lidé nakupovali, když nebyly internetové obchody? Zkrátka chodili do kamenných obchodů a brali to, co se tu nabízelo.

Jak lidé prováděli platby, když to nešlo online? Přece hotovými penězi vyplacenými takzvaně na dřevo nebo poslanými některým typem složenky.

lidé a internet

Jak jsme se dívali na filmy a videa? Na jednom nebo dvou českých a případně i jednom sovětském televizním kanále, v pohraničí třeba i na televizi sousedního státu, a ti šťastnější třeba i na nedostatkovém a sakra drahém videu. Nebo se šlo do kina.

A jak jsme se tehdy mohli obejít třeba bez sociálních sítí? Jednoduše. Naše sociální síť, to byli kamarádi z naší ulice nebo obce. Kterým se dalo říci, co si o nich myslíme, i bez lajků a smajlíků.

Že byl tehdejší svět bez internetu primitivní a nechtěli byste v něm žít? To lze do jisté míry pochopit. Ale když se nad tím zamyslíme, byl i ten svým způsobem dokonalý. I když ho neovládal internet.

Back to Top