Ostropestřec mariánský si zaslouží mimořádnou pozornost. Obsahuje totiž tolik cenných látek, že jej lze nazvat léčivou bylinou prvního řádu. Nejčastěji se využívá k léčbě a regeneraci jaterních buněk a k detoxikaci organismu, uplatnění však nachází i u jiných typů onemocnění.
Čím si vysloužil tolik kladných referencí a k čemu jej vlastně můžeme využít i my?

ostropestřec květ

Zdravá játra

Játra lze považovat za klíčový tělesný orgán podobně jako ledviny, srdce a mozek. Neustále, 24 hodin denně, bez přestávky filtrují krev a zbavují ji toxických látek přijatých z potravy a z vnějšího prostředí a rovněž zplodin metabolických přeměn. Zároveň postupně uvolňují glukózu do krevního řečiště a žluč ke zpracování tukové složky potravy.
V současné době má játra přetížena většina populace včetně dětí. Souvisí to s nevhodnou stravou, nedostatkem pohybu, množstvím jedovatých zplodin v ovzduší (ve městech) a s nadmírou stresu, který blokuje regeneraci buněk a hromadí v těle odpadní látky.
Ostropestřec olej je nejčastěji využívanou formou aplikace účinných látek této rostliny. Rozumným dávkováním se významně podpoří regenerace jaterní tkáně, což ocení především pacienti se žloutenkou, lupenkou a atopickým ekzémem a alkoholici. Očistnou kúru si však může dopřát každý, i relativně zdravý jedinec.

Zázračný silymarin

Silymarin je účinná látka obsažená v této bodlákovité rostlině ve značném množství. Byly u ní prokázány protirakovinné účinky, výrazně pomáhá zastavit růst nádorového bujení, opravovat DNA poškozených buněk, a to zejména u rakovin prsu, pokožky a mužské prostaty.

ostropestřec

Brzdí stárnutí

Stárnutí se nejvíce projevuje na pokožce a vlasové pokrývce. Tuto zázračnou léčivku lze použít i pro zpomalení procesu oxidačního stresu při tvorbě vrásek, akné, stařeckých skvrn a šedivění vlasů. Užívá se buď jako tinktura pro vnější použití nebo ve formě oleje jako součást běžné stravy. Výhodou této byliny je především velmi dobrá dostupnost za nízkou cenu, absence vedlejších účinků a naopak vysoká efektivita.

Back to Top